Themes - Busiprof - en to it translation catalogue (99 entries)

note: Description of the theme
en: Busiprof WordPress Theme is a fully responsive and translation-ready theme that allows you to create stunning blogs and websites. The theme is well suited for companies, law firms,ecommerce, finance, agency, travel, photography, recipes, design, arts, personal and any other creative websites and blogs. The theme is developed using Bootstrap 3 that makes it mobile and tablet friendly. It has various options in the WordPress Customizer to change the look of the theme. The theme customizer can be used to add your own favicon, logo, feature slide, services, 2 testimonial slider, blog, callout and much more. In the premium version you can add unlimited slides. There are a number of in-built widgets and support for various popular plugins like WPML, the Polylang Translation WordPress Plugin, Woocommerce and Contact Form 7. 10 beautifully designed templates like About Us, Services, Blog Right Sidebar, Blog Fullwidth, Full Width Page, Contact Us and many useful sections for business using the Homepage template. Busiprof theme comes with various Locales.This theme is fully GDPR-compliant and doesn’t use any external Google Fonts. All fonts are locally hosted. Just navigate to Appearance / Customize to start customizing.
it: Busiprof è un tema WordPress completamente responsive e pronto per la traduzione, che consente la realizzazione di splendidi siti web e blog. Il tema è particolarmente adatto a siti web di aziende, studi legali, viaggi, fotografia, ricette, arredamento, arte nonché qualunque altro sito web o blog personale e creativo. Il tema è stato sviluppato con Bootstrap 3, che lo rende adatto ai dispositivi mobili e ai tablet. Il tema utilizza il menu Personalizza, dove puoi trovare varie opzioni per modificare l'aspetto del tema: inserire favicon, logo, immagine predefinita, servizi, 2 diversi slider per i Testimonial, blog, callout e molto altro ancora. Nella versione Premium si possono aggiungere immagini illimitate. Ci sono diversi widget integrati e il supporto per plugin popolari come WPML, i plugin WordPress Polylang, WooCommerce e Contact Form 7. Dieci bellissimi template per il portfolio, la pagina Contatti, con le disposizioni del portfolio in colonne e molte sezioni della Homepage. Il tema Busiprof è disponibile in varie lingue. Per iniziare a personalizzarlo, basta selezionare l'opzione Aspetto/Personalizza.

en: Default
it: Predefinito

en: and
it: e

en: If you use other than "default" one you will need to install and activate respective plugins
it: Se utilizzi una versione diversa da quella "predefinita", è necessario installare e attivare i rispettivi plugin.

en: Breadcrumb type
it: Tipo di breadcrumb

en: Archive by category
it: Archivio per categoria

en: Posts tagged
it: Articoli taggati

en: Articles posted by
it: Articoli pubblicati da

en: Page
it: Pagina

en: Search results for
it: Risultati della ricerca per

note: Template Name of the theme
en: Home Two
it: Home Due

en: Enable Home Blog Section
it: Abilita la sezione Blog della Homepage

en: Enable Home Blog Meta
it: Abilita i meta della sezione Blog della Homepage

en: Title
it: Titolo

en: Description
it: Descrizione

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: Meet our clients
it: Ecco i nostri Clienti

en: Sidebar widget area
it: Area del widget della barra laterale

en: WooCommerce sidebar area
it: Area della barra laterale di WooCommerce

en: Logout
it: Esci

en: Send Message
it: Invia il messaggio

en: Leave a Reply
it: Lascia una risposta

en: Footer Copyright Settings
it: Impostazioni del copyright nel footer

en: Error 404
it: Errore 404

en: Oops! Page not found
it: Ops! La pagina non è stata trovata

en: Go Back
it: Indietro

en: Blog Archive
it: Archivio del blog

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
it: Devi aver effettuato il <a href="%s">login</a> per pubblicare un commento

en: Name
it: Nome

en: Client Slider Settings
it: Impostazioni dello Slider Clienti

en: Footer widget area
it: Area dei widget del footer

note: Template Name of the theme
en: Page Fullwidth
it: Pagina a larghezza intera

en: Recent Blog Settings
it: Impostazioni della sezione Ultime dal Blog

en: Homepage Section Settings
it: Impostazioni della sezione Homepage

en: Front Page
it: Home page

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Enable Front Page
it: Abilita la Home Page

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
it: La pagina che stai cercando è inesistente.

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Non è stata trovata alcuna corrispondenza in base ai tuoi criteri di ricerca. Riprova utilizzando parole chiave diverse.

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Something went wrong with the plugin API.
it: Qualcosa è andato storto con le API del plugin.

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: More Services
it: Altri Servizi

en: Copyright Text
it: Testo del copyright

en: Free
it: Gratuito

en: Features
it: Funzionalità

en: Translation Ready
it: Pronto alla traduzione

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Reply
it: Rispondi

en: Logged in as
it: Sei connesso come

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Comment
it: Commento

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserire la password corretta per visualizzare i commenti.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Aggiornamento del plugin %1$s (%2$d/%3$d) in corso

en: All installations have been completed.
it: Tutte le installazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
it: %1$s installato con successo

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
it: L'installazione di %1$s è fallita.

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it: Installo e attivo plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
it: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

note: translators: 1: plugin name.
en: Hide Details
it: Nascondi dettagli

note: translators: 1: plugin name.
en: Show Details
it: Mostra dettagli

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
it: %1$s installato e attivato correttamente.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it: Il processo di installazione e attivazione sta iniziando. Questo processo potrebbe richiedere del tempo su alcuni host, quindi sii paziente.

en: Plugin activation failed.
it: L'attivazione del plugin è fallita.

en: Status
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Source
it: Sorgente

en: Activate
it: Attiva

en: Install
it: Installa

en: Installed But Not Activated
it: Installato ma non attivato

en: Not Installed
it: Non installato

en: Recommended
it: Raccomandato

en: Required
it: Obbligatorio

en: Pre-Packaged
it: Incorporato

en: Return to the Dashboard
it: Ritorna alla Bacheca

en: Dismiss this notice
it: Elimina il presente avviso

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it: Tutti i plugin sono stati installati e attivati correttamente. %1$s

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
it[0]: Il seguente plugin è stato attivato con successo:

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

en: Return to Required Plugins Installer
it: Ritorna all' Installer del plugin richiesto

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it[0]: Inizia l'attivazione del plugin
it[1]: Inizia l'attivazione dei plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it[0]: Inizia l'installazione del plugin
it[1]: Inizia l'installazione dei plugin

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin deve essere aggiornato per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin devono essere aggiornati per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin richiesto &egrave; al momento inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin richiesti sono al momento inattivi: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin raccomandato &egrave; al momento inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin raccomandati sono al momento inattivi: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

note: translators: 1: plugin name(s).
en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema raccomanda il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema raccomanda i seguenti plugin: %1$s.

note: translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
it: Installazione plugin: %s

en: Install Plugins
it: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it: Installa i Plugins richiesti

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Search
it: Cerca
